ترنم سفر


+  

غار كيارام

غار كيارام در 6 كيلومتري ضلع شرقي روستاي فرنگ ( عرض جغرافيايي 13 37 طول جغرفيايي 38 55 ) از دهستان فارسيان ، بخش گاليكش ، شهرستان مينودشت قرار دارد ( نوكنده 1378 ) . در تير و مرداد ماه 1342 خورشيدي هياتي از دانشگاه كمبريج انگلستان به سرپرستي مك ب.رني منطقه بين " بابل " و " مشهد " را مورد " بررسي قرار داد كه هدف آنها شناسايي مكان هاي " پارينه سنگي جديد " بود . در طي بررسي ، 25 غار شناسايي شد و 10 غار ديگر مورد گمانه زني قرار گرفت كه غار كيارام ( 1) يكي از آنها بوده است . ( 1964 Mcburney ) از آنجايي كه هيات مذكور از طريق روستاي " كيارام " به غار دسترسي پيدا كردند ، آنرا " كيارام " نام نهادند . در حالي كه غار در دره " وسط دل " روستاي " فرنگ " قرار دارد . اين غار در ادبيات باستان شناسي به " كيارام يا " كي آرام " معروف است . ( نوكنده 1378 ) . ( G-A ) هشت گمانه در غار زده شد . در نتيجه مواد فرهنگي از دوره اسلامي ، عصر آهن و ابزاري از دوره " موستري " بدست آمد . اين غار سكونت گاه گروههاي شكارورز و جمع آورندگان غذا بوده است . ( 1964 ، Mcburney ) لازم به ذكر است كه پژوهشگران قدمت فرهنگ موستري را در طيفي بين 45000 سال تا 60000 پيش قرار دادند . ( ملك شهميرزادي ، 1376 ، صص 122 - 121 ) . غار " وسط دل دل " از ديگر مكانهاي باستاني شمال شمال از جمله غار " كمربند " و " هوتو " واقع در شهرستان بهشهر و " گميشان " واقع در شهرستان نكا در استان مازندران و پناهگاه صخره اي " خل وشت " واقع در عمارلو در استان گيلان قديمي تر است . ( بيگلري و عبدي 1380 ) و اكنون به عنوان كهن ترين مكان استقراري انسان در شمال كشور محسوب مي شود . نوكنده ، جبرئيل : بررسي و شناسايي غارهاي باستاني استان گلستان1378( گزارش منتشر نشده )
ارسال شده توسط جناب هلاكو عضو ميراث فرهنگي استان گلستان

نویسنده : رامیز تقوی ; ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٢/٢۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+  

فاطمه انتصاری: نخستین قبرستان مسلمین در ایران؛ قبرستانی عجیب با قدمت ۱۲۰۰ سال با نقش‌های عجیب‌تر روی سنگ‌هایش در روستایی به نام "سفیدچاه" واقع است. قبر ملک بادله حاکم شمال در این گورستان قرار دارد. اگر چه این روزها کمتر کسی به سنگ‌های فرو رفته در خاک این قبر اعتنا می‌کند.
   

 

 

 

کُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَنَبْلُوکُم بِالشَّرِّ وَالْخَیرِ فِتْنَةً وَإِلَینَا تُرْجَعُونَ ﴿ انبیاء : 35 ﴾

هر انسانى طعم مرگ را مى چشد .و شما را با بدیها و خوبیها می‌آزماییم ،و سرانجام به سوى ما بازگردانده مى‌‌شوید.


نخستین قبرستان مسلمین در ایران؛ قبرستانی عجیب با قدمت ۱۲۰۰ سال با نقش‌های عجیب‌تر روی سنگ‌هایش در روستایی به نام "سفیدچاه" واقع است.


قبر ملک بادله حاکم شمال در این گورستان قرار دارد.اگر چه این روزها کمتر کسی به سنگ‌های فرو رفته در خاک این قبر اعتنا می‌کند.


ابراهیم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسی‌ابن جعفر(ع) و چندین تن از سادات مرعشی که روزگاری در آمل حکومت می‌کردند در سفیدچاه مدفون شده‌اند.


ضریح چوبی امام‌زاده که با گنبد نقره‌گونش در دل این دره زیبا می‌درخشد بنا بر نوشته‌ی کنده‌کاری شده‌اش ۸۴۰ سال قدمت دارد.


سفیدچاه که به روایت قبر حاج جرجیس سفیدجائی، سفیدجا و در روایت‌های دیگر اسپ ِ‌چاه، اسپ ِ تن و روبار نامیده شده در دره‌ای میان کوه‌های هزارجریب از رشته‌کوه همیشه باشکوه البرز، در بهشهرِ مازندران ِهمیشه واقع است جایی که مهربانی اجدادم را در آغوش خاکش پذیرفته است.


در توضیح بیشتر باید بگویم روستاییان و اهالی حدود ۴۴ روستا که مرکزش"سفیدچاه" است معتقدند خاک سفیدچاه مانند خاک وادی السلام است و جسد را تا سال‌ها سالم نگه می‌دارد.


نقش‌های قبور بنا بر روایتی بر اساس شغل مرده کشیده‌ می‌شد اما کمی بیشتر که دقت کردم این مورد کمتر رعایت می‌شد و بیشتر حال و هوای حکاک در آن‌ها مشاهده ‌می‌شود. و انصافا بعضی از این تصویرسازی‌ها به نقاش‌های خوان میرو؛- نقاش، مجسمه ساز، گرافیست و طراح اسپانیایی (۱۹۸۳-۱۸۹۳)- پهلو می‌زند!

پس از مرگ آخرین بازمانده‌ی سنگ‌تراشان و حکاکان مصیب‌محله، عمر حکاکی روی سنگ‌ها به ویژه سنگ‌های سیاه نیز به پایان رسیده است.


 

نویسنده : رامیز تقوی ; ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٢/٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک