ترنم سفر


+ خنه زو یا ارتکند ( تیکه ای از بهشت پنهان ایران زمین )

گزارش کامل ارتکند

روستاى ارتکند مجموعه‌اى از کوه و رودخانه و جنگل و آبشار است که طبیعت چشم نواز آن سالانه هزاران نفر را به سوى خود مى‌خواند. آبشار زیباى ارتکند، در فاصله 107 کیلومترى مشهد و در حدود 40 کیلومترى شهرستان کلات، چشم هر گردشگرى را به خود خیره مى‌کند.‌
برای رسیدن به آبشار ابتدا باید از روستای سررود (ارتفاع 1160 از سطح دریا) که در فاصله 7 کیلومتری از جاده اصلی قرار دارد گذر کنیم ، این روستا دارای آب و هوای خشک می باشد و کوههای تک خانه در 8 کیلومتری غرب و سرشاو در 3 کیلومتری شمال شرق این آبادی واقع شده اند .
در مسیر دره پس از گذشتن از باغ ها و شالیزار ها و چندین مجموعه پرورش ماهی، به روستای کوچک ارتکند در فاصله 5 کیلومتری سررود می رسیم که ارتفاع آن از سطح دریا 1480 متر می باشد و رود ارتکند که از کوههای هزار مسجد سرچشمه می گیرد از کنار این آبادی می گذرد .
مسیر دره اصلی با شیب تند و عمق زیاد، خود را تا گذرگاه قله قره داغ (بلندترین ارتفاع منطقه) بالا می شکد و ارتفاع قله تا کف دره به حدود 1000 متر می رسد که این دره به صورت چین دار، صخره ای، مرتفع، و با درختان منفرد اورس خود نمایی می کند. در ادامه مسیر پس از طی 5 کیلومتر به تفرجگاهی( اردوگاه حضرت مهدی) می رسیم که در سمت چپ آن دو آبی آبشار خانه زو، و در سمت راست آن دره درخت بی بی (کال قره داغ) قرار دارد به طوری که مسیر اصلی، از سمت چپ از میان رودخانه و درختان به سمت آبشار ارتکند پیش می رود که در ابتدای این مسیر دره با عرض کم و درختان انبوه مشاهده می شود تا اینکه راه از مسیری سنگی و پر آب ادامه پیدا می کند و در نهایت به منطقه بازی می رسد که خانه زو نامیده می شود و معمولاً دراین منطقه علفزارهای بلند و پوشش پراکنده درختان اورس دیده می شود که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده گوسفند داران قرار می گیرد .
در ادامه مسیر پس از طی یک سربالایی دوباره دره باریک شده و در سمت راست آن تونل پر آب همراه با آبشار کوچک اما زیبا به چشم می خورد .سپس از سمت چپ قسمت انتهایی مسیر را ادامه می دهیم و پس از یک درگیری مختصر با سنگ به مسیری باریک با دیواره های سنگی بلند واقع در دو طرف آبشار می  رسیم که این آبشار 10 متر ارتفاع دارد و به شکل کلاهک بوده که دیواره های سنگی بسیار زیبا و پوشیده از آب آن را احاطه کرده اند و آب ازهمه طرف به شکل های مختلف از دل سنگ بیرون آمده و به رودخانه جاری می شود. لازم به ذکر است که وجه تسمیه خانه زو نیز از همین قسمت که سرچشمه رود است، گرفته شده و ادامه مسیر بعد از آبشار بدون کار فنی امکان پذیر نمی با شد.
زمان طی شده از اردوگاه تا محل آبشار یک ساعت و 40 دقیقه می باشد و مسیر برگشت از آبشار همان مسیر طی شده در رفت بوده که طبعاً در زمان کمتری حدود یک ساعت طی می شود.

تنظیم از نگار حسینیان

جنگل نور که در سمت چپ اردوگاه و ابتدای مسیر قرار دارد ، این جنگل را انبوهی از درختان اورس تشکیل داده اند . تفرجگاه زیبای ارتکند یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر است .

این مکان به دلیل آبشارهای زیبا، کوههای سربه فلک کشیده و غارآبی بسیار زیبایش، مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی می باشد ، همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید در مسیر راهپیمایی به سوی آبشار باید از داخل آب گذشت که در بعضی نقاط عمق آب به هفتاد سانتیمتر می رسد .

در ادامه مسیر پس از طی یک سربالایی دوباره دره باریک شده و در سمت راست آن تونل پر آب همراه با آبشار کوچک اما زیبا به چشم می خورد .سپس از سمت چپ قسمت انتهایی مسیر را ادامه می دهیم و پس از یک درگیری مختصر با سنگ به مسیری باریک با دیواره های سنگی بلند واقع در دو طرف آبشار می رسیم .

در اینجا صخره های برافراشته و زیبای ارتکند به پایان می رسد و پس از اون به دشتی وسیع و زیبا برخوردیم که دامهای عشایر مشغول لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه بودند و سرمست از خوردن علفهای تازه !

پس از عبور از دره های برافراشته و پس از مقداری پیاده روی در دشتی وسیع با گروهی از عشایر برخورد کردیم و از این خانم فطیر مسکه ( نوعی نان محلی است که در اون از گره محلی نیز استفاده می شود و بسیار هم خوشمزه است ) گرفتیم و به همراه اون دوغ محلی رو زدیم بالا ،جاتون خالی خیلی حال داد .

پس از اتمام دشت برای رسیدن به آبشار اصلی که 10 متر ارتفاع دارد باید از این نردبان بالا می رفتیم که بسیار مهیج بود ، تصویر سمت راست مربوط به صخره ای است که دقیقا 1 متر از آبشار فاصله دارد این صخره نمای زیبایی داشت و برای رسیدن به آبشار باید از زیر این صخره که حالت دوش حمام رو داره رد می شدیم بعد از عبور از این صخره عین یه موش آب کشیده خیس شدیم :-) .

عکس از : پسر آریایی

جاهای دیدنی در نزدیکی کلات نادری

-آبشار و تفرجگاه قره سو ۲- آبشار و تفرجگاه اُرتکند( خانه زو )۳- آبشار آبگرم ۴- آبشار و تفرجگاه چرم  ۵- آبشار و تفرجگاه بابارمضان ۶- دره های عمیق روستای قله زو ۷- جنگل پسته خواجه۸- جنگل ارس ۹- قله هزار مسجد ۱۰- سد و آبشارهای زاوین ۱۱- تفرجگاه و جنگل ایده لیک ۱۲- تفرجگاه حمام قلعه ۱۳- امام زاده و تفرجگاه سینی ۱۴ - تفرجگاه چهار راه

نویسنده : رامیز تقوی ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۳/٢٠
comment نظرات () لینک