ترنم سفر


 

غارهاي طبيعی استان تهران

غار بورنيك : اين غار در جاده دماوند- فيروز كوه نزديك روستاي هرانده واقع است. از هرانده تا غار بورنيك در حدود دو ساعت پياده فاصله است. در فصل تابسان هواي درون غار بسيار خنك و دلپذير مي باشد.

غار رود افشان : اين غار در دهكده رود افشان شهرستان دماوند و در كوهستان البرز مركزي واقع است.

غار رود افشان در مسير راه كوه نورداني است كه به ارتفاعات منطقه صعود مي كنند. درون غار پوشيده از مواد آهكي است كه به صورت قنديل هايي از سقف غار آويزان شده است. همچنين در داخل غار چاله هايي وجود دارد كه آبي زلال از دل صخره هاي سنگي آن بيرون مي آيد. ارتفاع غار به اندازه اي است كه به آساني مي توان در آن حركت كرد.

غار گل زرد : غار گل زرد در دشت زيباي لار قرار دارد. سطح درون غار، پوشيده از استالا كتيت ( چكيده ) و استالا گميت ( چكنده ) است كه به شكل قنديل هايي از سقف تا كف آن نمايان شده اند. همچنين سطح غار پوشيده از كربنات كلسيم است كه با روشنايي چراغ هاي كوه نوردان كه بر آنها مي تابد درخشندگي شگفتي را در غار پديد مي آورد. درون غار چندين حوضچه آب سرد در فاصله هاي گوناگون از هم وجود دارند. با آن كه سطح غار داراي شيب تند است ولي حركت در آن بسير آسان صورت مي گيرد.

غار يخ مراد : اين غار در مسير جاده تهران -  چالوس در منطقه گچسر و در جايي مصفا به نام آزادبر قرار دارد. برودت درون غار به حدي است كه تا ماه خرداد مي توان قنديل هاي يخ را در آن جا ديد.

  
نویسنده : رامیز تقوی ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٤/٢
تگ ها :
comment نظرات ()