ترنم سفر


 

عنوان  گزارش : صعود قله کهار
ارتفاع قله : 4050
نویسنده : خانم لیلا راد - ایمیل : shabahang57@yahoo.com
مکان قله : ارتفاعات البرز - روستاي كلوان واقع در 10 كيلو متري جادة چالوس(بعد از پل خواب)مي باشد
وضعیت پناهگاه : پناهگاه كهار با ظرفيت 12 نفر و مصالح سنگي، سقف فلزي قوسي در نيمه راه قله قرار دارد.
توضیحات : عکس های ارائه شده در این قسمت، مربوط به گزارش نبوده و در زمان دیگری تهیه شده است

گزارش صعود به قله كهار :
قلة كهار با ارتفاع 4050 متر در ارتفاعات البرز و همسايگي قلة ناز(4150متر)واقع است.مبدأ صعود آن روستاي كلوان واقع در 10 كيلو متري جادة چالوس(بعد از پل خواب)مي باشد.
پناهگاه كهار با ظرفيت 12 نفر و مصالح سنگي، سقف فلزي قوسي در نيمه راه قله قرار دارد.
گزارش صعود به اين قله، حاصل تلاش دو روزه يك تيم 10 نفره است. صبح روز پنج شنبه 13اسفند ماه از تهران به مقصد روستاي كلوان حركت كرديم.پس از 5/3 ساعت طي مسير با ميني بوس (با احتساب كمتر از يك ساعت توقف در مسير) به روستا رسيديم.بعد از توقف كوتاهي در آنجا،جهت آمادگي اعضاي گروه براي صعود فردا به سمت پناهگاه حركت كرديم.مسير كاملاٌ پوشيده از برف بود.ارتفاع برف در روستا نزديك 50 سانتي متر،روي يالهاي واقع در مسير بين 70 تا 100 سانتي مترو در مناطق پر شيب تا 150 سانتي متر مي رسيد.بعد از آخرين بارش صعودي انجام نشده بود.
بعد از حدود 5 ساعت به پناهگاه رسيديم.البته اين مدت در شرايط كم برف زمان زيادي محسوب ميشود،ولي از آنجا كه حجم برف زياد بود ،طولاني شدن زمان صعود قابل توجيه بود.(برف كوبي مسير از سرعت گروه كاسته بود)

ناز و کهار در صحنه از شهر کرج . عکس از اکبر هرمزیان

بعد از ظهر به استراحت و تجديد قوا پرداختيم و در پناهگاه، بعداز ظهر آن روز مستقر شديم.براي تأمين آب مصرفي اقدام به ذوب كردن برف كرديم.ﻻزم به ذكر است كه در منطقه چشمه اي براي تهيه آب وجود ندارد.غير از آب انباري كه به فاصلة زماني 10 دقيقه از روستاي كلوان در مسير قرار دارد، منبع آب ديگري در منطقه يافت نمي شود.(در فصل تابستان هم به همين صورت است) شب بعد از اعلام ساعت بيداري و حركت فردا به گروه، خوابيديم.
صبح روز جمعه، ساعت 4 از خواب بيدار شديم.و ساعت 5:30 دقيقه به سمت قله راهي شديم.2 نفر از اعضاي تيم در پناهگاه ماندندو تيم 8نفره به حركت خود ادامه داد.طول مسير به دليل برودت هوا و سفت بودن برف ها نياز به برفكوبي نداشت.تنها در قسمتي از مسير كه شيب زيادي داشت مجبوربه استفاده از كلنگ جهت ايجاد جاي پا شديم.

نمای جنوبی قله ناز (وسط) و کهار (راست) . عکس از مهرداد عدل


پس از گذشت 3 ساعت و 20 دقيقه به قلة كهار رسيديم.در مجاورت آن قلة ديگري با فاصلة زماني 5 دقيقه وجود دارد.اين دو قله كهار بزرگ و كهار كوچك هستند.
منظرة قله بسيار زيبا بود.دماوند،تخت سليمان، علم كوه،آزاد كوه(شاه راه كج گردن) ناز،همت خواني،وروشت و قلل بسيار ديگري چشم ها را نوازش مي دادند.
بعد از نيم ساعت،اقدام به فرود كرده و به سمت پناهگاه سرازير شديم. متأ سفانه در بازگشت يكي از همنوردان دچار مشكل شدواز ادامة راه باز ماند.همنوردان به كمك باتوم ها ،زيراندازهاو وسايل ديگري كه در اختيار داشتند برانكاردي تهيه كردند و همنورد مصدوم را به پناهگاه رساندند.
همين مسأله باعث شد كه زمان بازگشت بسيار طوﻻني تر از زمان صعود شود.بعد از استراحتي يك ساعته در پناهگاه، فرد مذكور به روستا انتقال داده شد.
ساعت 6 بعد از ظهر از روستاي كلوان به قصد تهران حركت كرديم.بعد از جند توقف در راه و مراجعه به درمانگاهي جهت بهبود همنورد مصدوم،ساعت 10 شب جمعه به تهران رسيديم و برنامه صعود به پايان رسيد.ﻻزم به ذكر است هوا در طول برنامه كاملا صاف و بدون ابر بود.

نمای قله ناز ، قله شمال شرقی عکس از محسن مختاریان

  
نویسنده : رامیز تقوی ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٤/٦
تگ ها :
comment نظرات ()