ترنم سفر


 

باز دید از غار کرد کوی (دانیال )

 

یک تیم غار نورد از کوهنوردان باشکاه کوهنوردی و اسکی دماوند طی یک برنامه 5/1 روزه در 20/8/84 تاریخ موفق به بازدید کامل از غار زیبا و آبی دانیال شدند .

این غار در فاصله 2 کیلومتری از دهی به همین نام (دانیال ) از توابع شهرستان سلمانشهر (متل قو ) استان مازندران است .

این غار جزء  غارهای روخانه ای ایران محسوب میشود و یکی از جاذبه های ورزشی این شهرستان بحساب میاید . این غار فقط دارای یک شعبه یا دالان اصلی به طول تقریبی 1500 متر و عرض تقریبی 5/1 متر است که با پیچ و خمهای فراوان و گذر دالانهای تنگ و بارک پر از آب و حوضچه ها و آبشارهای کوچک ادامه میابد و در انتهای به چند شعبه کوچکتر تقسیم میشود .

وجود دالانهای کم عرض و ارتفاع که عبور از آنها به صورت پا مرغی و حتی سینه خیز ممکن میباشد از جاذبه های دیگر این غار است . استلاگمیت و استلاگتیت های این غار به دلیل جنس لایه های بالای غار کم میباشد و جزء در مناطق معدودی در دیگر نقاط غار یافت نمیشود .  آب داخل غار از چند چشمه کوچک که از شعب مختلف آن سرچشمه میگیرد تامین میشود و کاملا ذلال و از نظر محلولات داری درصد بسیار پایینی میباشد و آن را قابل شرب مینماید . مقدار اندکی از آب داخل غار هم از آبراههای خارجی که به داخل راه پیدا کرده اند تامین میشود . دمای هوای داخل غار چیزی در حدود 23 درجه سانتیگراد و دمای آب چیزی در حدود 17 درجه است که این دما در تمامی طول سال تقریبا ثابت است که همین ثابت بودن اجازه میدهد این غار تمامی فصول سال حتی فصل زمستان قابل بازدید باشد اما توصیه میشود برای بازدید این غار از فصول گرم به دلیل بالا بودن دما در خارج از غار و خیس بودن کل لباسها استفاده شود . زمان لازم برای بازدید کامل غار برای یک تیم کوچک و سریع 5/3 ساعت و برای یک تیم متوسط بین 5 تا 7 ساعت است . لوازم مورد نیاز برای بازدید از این غار شامل چراغ قوه های ضد آب ، کلا ه کاسک ، لباس و کفش سبک است . عمق عمیقترین حوضچه های این غار ار 1 متر تجاوز نمیکند پس برای عبور از حوضچه های آن احتیاج به لوازم ایمنی شنا نمیباشد . 

عکسهای قسمتهای مختلف : 

  
نویسنده : رامیز تقوی ; ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱٢/٢٢
تگ ها :
comment نظرات ()