ترنم سفر


سی سخت - حوض دال دنا - قاش مستان

دنا ، سرزمين جاودانگي‌هاست و آشيانه سيمرغ
دستانمان را مي گيرد و ما را در آغوش خويش مي فشرد.

نفسهايش نسيم آسا از فراز قله‌ها مي‌وزد و جانمان را تازه مي‌كند و اشكهايش در چشمه‌ها و رودها پاهاي خسته و غبار‌آلوده‌مان را مي‌شويد اندوهمان را در آغوشش فرو مي‌ريزيم و جوهر زندگي را كه شادي است در بوسه‌هايي كه بر پيكرش مي‌زنيم مي‌چشيم.

پاهاي مصممان بر سنگريزه‌هايش پستي‌ها و بلندي‌هاي زمين را مي‌آموزد و بلنداي ستبرش معناي انسان ماندن را مي‌آموزد . اين ، مادري است با 70 ميليون سال عمر كه همه عمرهاي ما در برابرش ، فقط يك لحظه است و چه شگفت است رودررويي وبرابري اين يك لحظه با آن جاودانگي چه كسي است كه از اين ديدار ، نلرزد و به خود نيايد و در نيابد كه : دنا سرزمين موعود است !! . دنا خود ماست .

سی سخت - دره بزكش - حوض دال دنا - قله بيژن ۳يا قاش مستان

جانپناه

دره بزکش

جانپناه

خط الراس حوض دال بیژن 1

بیژن 1

 

بیژن2- بیژن3

خط الراس حوض دال بیژن 3

 

 

 

 

 تعدادی از عكس ها از وبلاگ ياران كوه دريافت شده است .

پوشش گياهي

در دامنه‌هاي جنوبي و غربي تا ارتفاع 2500 متر جنگل بلوط با تركيبي از گونه‌هاي جنگلي ديگر مانند بنه ، كيكم ، ارژن ، زالزالک ، شن و انواع بادام كوهي در ارتفاع‌هاي مختلف ، همه جا را پوشانده است . از ارتفاع 2500 متر به بالا ، درختچه‌هاي ارژن ، شن ، گونه‌هاي گون و درختان سرو كوهي ( وهل ) روئيده‌اند. از ارتفاع 3500 تا قله‌ها تنها گياهان كوچك و انواعي از گون مي‌رويند. در دامنه‌هاي شمالي جنگل وجود ندارد ولي درختهاي پراكنده ارس ( سرو كوهي ) مراتع و چمنزارها پوشش اصلي گياهان را تشكيل مي دهند. اكوسيستم مرتفع كوهستان دنا موقعيتي را بوجود آورده است كه در ارتفاعات مختلف با انواع گياهان مختص آن ارتفاعات روبرو شويم و همين ويژگي موجب شده است تا از غنا و تنوع گياهان سرشاري برخوردار شويم كه داراي خواص دارويي و نيز غذايي مي‌باشند و بنابراين در طول ماههاي بهار و تابستان و پائيز و در ارتفاعات متغير شاهد انواع گلهاي زيباي منطقه زاگرس مرکزی و جنوبي مي باشيم و از جمله انواع گلهاي زيبا لاله ، ثعلب ، پامچال ، حسرت ،‌مينا و … در فصول خاص رويش خويش و در تمامي منطقه دنا پراكنده مي‌باشند. لذا باتوجه به غناي گياهي دنا ، سخن در اين بخش بسيار زياد است كه در فرصت مناسب به بخشي از آن اشاره مي‌كنيم.

  
نویسنده : رامیز تقوی ; ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٤/۳
تگ ها :
comment نظرات ()