سی سخت - حوض دال دنا - قاش مستان

دنا ، سرزمين جاودانگي‌هاست و آشيانه سيمرغ
دستانمان را مي گيرد و ما را در آغوش خويش مي فشرد.

نفسهايش نسيم آسا از فراز قله‌ها مي‌وزد و جانمان را تازه مي‌كند و اشكهايش در چشمه‌ها و رودها پاهاي خسته و غبار‌آلوده‌مان را مي‌شويد اندوهمان را در آغوشش فرو مي‌ريزيم و جوهر زندگي را كه شادي است در بوسه‌هايي كه بر پيكرش مي‌زنيم مي‌چشيم.

پاهاي مصممان بر سنگريزه‌هايش پستي‌ها و بلندي‌هاي زمين را مي‌آموزد و بلنداي ستبرش معناي انسان ماندن را مي‌آموزد . اين ، مادري است با 70 ميليون سال عمر كه همه عمرهاي ما در برابرش ، فقط يك لحظه است و چه شگفت است رودررويي وبرابري اين يك لحظه با آن جاودانگي چه كسي است كه از اين ديدار ، نلرزد و به خود نيايد و در نيابد كه : دنا سرزمين موعود است !! . دنا خود ماست .

مسيرهاي صعود

دنا ، بهشت كوهنوردان است . كه وجود 47 قله فراتر از چهار هزار متر آنرا به صورت مكاني جهت رويكرد كوهنوردان به آن نموده است. آنها مي‌توانند از هر دو جناح جنوبي و شمالي به قله‌هاي اين بهشت بي‌مانند صعود كنند. چون جناح جنوبي را در بيشتر قسمت ها ديواره‌هاي عبورناپذير در برگرفته جناح شمالي براي صعود مناسب‌تر است . با اين حال مسير صعود به حوض دال مركزي و قاش مستان در جبهة مركزي دنا از جناح جنوبي نيز ممكن است . براي رسيدن به حوضه دال بايد از مسير سي‌سخت تا گردنه بيژن از مجراي دره‌سي چاني بگذريم و به جان پناه پي‌دني كه به فاصلة 3 ساعت زير قله قرار دارد برسيم. مسير ديگري نيز كه باز از شهر سي‌سخت شروع مي‌شود در قسمت شمال غربي سي‌سخت به دره بزكش و از آنجا به جان پناه پي‌دني مي‌رسد. از هر دو مسير ( هركدام ) به فاصلة يك روز رفت و برگشت از مبدأ صعود قله را در دسترس قرار مي‌دهند. در جناح مركزي دنا ، قله مورگل نيز از محور روستاي كرمي در كنار جاده ياسوج ، ميمند مي‌توان در مسير رودخانه كره تا نومون اول رسيد و از مسير تنگ زولدون از ديواره زير قله صعود كرد و ابتداء به قله کل گردل رسيد و سپس به سمت شرق و از روي خط الرأس‌ اصلي حركت نمود و به قله مورگل (دومين قله دنا) به ارتفاع 4425 متر رسيد. از ديگر قله‌هايي كه در جبهة مركزي قرار دارند و از جنوب و از مبدأ سي‌سخت مي‌توان به آنها صعود كرد سي‌چاني و برد آتش هستند كه از دو مسير گردنه بيژن و دره‌سي چاني قابل دسترسي اند كه در مدت يك روز مي توان به آنها صعود كرد. در جناح شرقي دنا ( شرق گردنه بيژن ) قله‌هاي برف كرمو ، نمك ، كل خرمن يا كل دروازه ، نول از مسير گردنه بيژن قابل صعود هستند. مسير مشترك ديگري نيز در تنگ كه‌گل وجود دارد كه به جز قله قلم ، از مسير مجراي تنگ نول ، دسترسي به قله‌هاي كل خرمن ، نول جنوبي ، قاش سرخ ، تاپو ، رمبسه و پازن پير را ممكن مي‌كند. براي صعود به پازن پير كه بلندترين قله جناح شرقي دناست مي‌توان از مسير تنگ كبوتري در جادة‌ ياسوج ـ‌دهستان كاكان نيز گذشت و از مجراي تنگ خرسي از جناح شرقي قله صعود كرد و به قله رسيد. البته مسير اصلي و عمومي صعود به اين قله از مبدأ چشمه آب نهر واقع در جاده ياسوج به كاكان مي باشد.که ابتدا از کوههای چال کلاغ و سپس از گردنه خطير سوخته می گذريم و سپس به منطقه گاودانه در پايه اصلی صعود به کوه دنا می رسيم. در جناح جنوبي دنا براي صعود به قله‌هاي جبهة غربي مي‌توان از مبدأ روستاي دشت رز به قله‌هاي چال و هلي و كل قدويس دسترسي پيدا كرد كه از مجراي تنگ قدويس و تنگ چات و شله بايد گذشت . كه با نظر به صخره أي بودن اين مسير مي‌بايست كه توسط راهنمايان زبده و با وسائل فني كوهنوردي اين صعود را آغاز نمود. همينطور مي‌توان از غربي ترين جبهه از مسير تنگ شنبليدون از ميان دره های ديواره اي صعود كرد كه از زير قسمت‌ شمالي قله كل شوربه دشت ميشک شور به ارتفاع 3885 متر ، مي‌گذرد و با مسيرهاي جناح شمالي كه از تنگ حيدري و سپس از آب ملخ می آيد برخورد كرده و به قلل كل شوربه دشت ميشک شور به ارتفاع و چات سبز و كل پازني و كل قدويس مي‌رسد.

سی سخت - دره بزكش - حوض دال دنا - قله بيژن ۳يا قاش مستان

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

جانپناه

دره بزکش

جانپناه

خط الراس حوض دال بیژن 1

بیژن 1

 

بیژن2- بیژن3

خط الراس حوض دال بیژن 3

 

 

1.bmp?uniq=rblicz

 

 

2.bmp?uniq=rblid5

 تعدادی از عكس ها از وبلاگ ياران كوه دريافت شده است .

پوشش گياهي

در دامنه‌هاي جنوبي و غربي تا ارتفاع 2500 متر جنگل بلوط با تركيبي از گونه‌هاي جنگلي ديگر مانند بنه ، كيكم ، ارژن ، زالزالک ، شن و انواع بادام كوهي در ارتفاع‌هاي مختلف ، همه جا را پوشانده است . از ارتفاع 2500 متر به بالا ، درختچه‌هاي ارژن ، شن ، گونه‌هاي گون و درختان سرو كوهي ( وهل ) روئيده‌اند. از ارتفاع 3500 تا قله‌ها تنها گياهان كوچك و انواعي از گون مي‌رويند. در دامنه‌هاي شمالي جنگل وجود ندارد ولي درختهاي پراكنده ارس ( سرو كوهي ) مراتع و چمنزارها پوشش اصلي گياهان را تشكيل مي دهند. اكوسيستم مرتفع كوهستان دنا موقعيتي را بوجود آورده است كه در ارتفاعات مختلف با انواع گياهان مختص آن ارتفاعات روبرو شويم و همين ويژگي موجب شده است تا از غنا و تنوع گياهان سرشاري برخوردار شويم كه داراي خواص دارويي و نيز غذايي مي‌باشند و بنابراين در طول ماههاي بهار و تابستان و پائيز و در ارتفاعات متغير شاهد انواع گلهاي زيباي منطقه زاگرس مرکزی و جنوبي مي باشيم و از جمله انواع گلهاي زيبا لاله ، ثعلب ، پامچال ، حسرت ،‌مينا و … در فصول خاص رويش خويش و در تمامي منطقه دنا پراكنده مي‌باشند. لذا باتوجه به غناي گياهي دنا ، سخن در اين بخش بسيار زياد است كه در فرصت مناسب به بخشي از آن اشاره مي‌كنيم.

/ 5 نظر / 258 بازدید

چه خوبه که آدم بزرگی رو هم از کوه ياد بگيره ياد بگيره که .... حيف.

همنورد

زيبا می نويسی هميشه در سفر... به فانوس کوه سر نمی زنی؟

بر دلم گرد ستم هاست خدايا مپسند که مکدر شود آيينه مهر آيينم

... سه تا نقطه چقدر خوبه كه آدم هيچ كس نباشه ! چرا ؟ براي اينكه اگه هيچ كس نباشه انوقت همه كس مي شه . مثل آيينه كه هم چيز رو تو خودش نشون مي ده يا مثل دل آدماي بزرگ بر عكس تمام آدماي كه تو زندگي ديدم كه همشون فكر مي كردند خيلي اند. به قول مولانا من كسي در نا كسي دريافتم پس كسي در ناكسي درباختم كان الله و لم يكن مه شي خدايا تو بودي و هستي به غير از تو كسي نيست. پس خدا جون كمك كن تا رفیقمون هم يه وقت فكر نكنه كسي شده

محمدرضا

سلام دوست عزیز. وبلاگ خیلی خوبی دارین به ما هم سر بزنید www.sivar1.blogfa.com www.sivar2.blogfa.com منتظر تبادل لینک با شما هستم خط الراس غربی دنا