پس از حركت از مبدأ ميدان آزادي و در ساعت 9 صبح روز جمعه  در مسير اتوبان تهران ـ قم در مجتمع رفاهي بين‌راهي مارال دانشجويان مشغول به صرف صبحانه شدند. ساعت 10:15 از مجتمع رفاهي مارال به مقصد روستاي دودهك حركت كرديم.

روستاي دودهك يكي از روستاهاي زيبايي است كه در اصطلاحاً در گذشته مركز ايران خوانده شده بود، زيرا اكثر مسيرهاي عبوري شمال به جنوب و شرق به غرب ايران از اين روستا عبور مي‌كرد. در اين روستا يك پل تاريخي مربوط به دورة صفويه و يك كاروانسراي 4 ايواني باز هم مربوط به دورة صفويه وجود دارد، پل ريخته شده و ديگر كاربري گذشته را ندارد و كاروانسراي 4 ايواني دودهك نيز در حال مرمت است. البته متاسفانه مرمت انجام گرفته در اين كاروانسرا چندان مورد تأئيد نبود و اشكالت فراواني كه در مرمت اين كاروانسرا به چشم مي‌خورد مي‌توانسدبستر آسيب‌هاي بعدي باشد كه ناشي از عدم مديريت و طرح مرمت صحيح در اين كاروانسرا مي‌باشد.

 

PICT0021.jpg

 

PICT0025.jpg

 

مقصد بعدي تور، به سمت معبد سلوكي خورهه بود. ساعت 12:15 به معبد خورهه رسيديم، دو ستون باقي‌مانده و مرمت شدة اين معبد از كنار جاده چشم هر رهگذري را به سوي مي‌كشاند، پس از عبور از يك مسير خاكي كوتاه به معبد رسيديم، باز هم متأسفانه عدم مديريت صحيح در نگهداري ابنيه تاريخي ايران، بخصوص در چنين محوطه‌هاي تاريخي كه فقط يك نمونه در جهان وجود دارد، هر بازديد كنندة علاقمند به ميراث فرهنگي را آزرده خاطر مي‌كند، مرمت‌هاي حفاظتي در اين محوطه اصلاً صحيح نبود، محوطة خورهه داراي مساحت كمتري نسبت به بقية محوطه‌ها و بناهاي تاريخي كشور دارد و جايز بود كه در زير يك سقف حفاظتي سرپوشيده شود، كه متاسفانه باز هم عدم توجه مسئولين به تنها نمايندة دورة سلوكي در جهان حاكي از فرسايش اين معبد تاريخي بود.

 

PICT0052.jpg

 

قسمت جديدي كه در حال كاوش بود و داراي مساحت خيلي كوچكي در اين محوطه مي‌باشد با داربست فلزي سرپوشيده شده است ولي متأسفانه حتي اولين اصل و كوچكترين اصول مربوط به حفاظت نيز رعايت نشده است، شيب سقف به سمت بالاي كوه مي‌باشد كه در نتيجه بارندگي‌هايي كه شده بود، آب از زير به درون بخش حفاري شده رفته و در آنجا بصورت يك چالة پر از آب درآمده بود، پايه‌هاي سقف بدون در نظر گرفتن آسيب‌هاي ناشي از بار بر روي محوطه قرار گرفته بود و خود باعث آسيب‌رساندن به ديوارها شده بود.

 

PICT0033.jpg

 

آنچه كه در اين مكان تاريخي قابل توجه بود عدم توجه به تعريف مسير بازديد بود كه در نتيجة اين عدم توجه بازديد‌كننده بلاتكليف بوده و مجبور به عبور از روي جرزهاي محوطه و يا مكانهايي كه در شايد در اثر حركت بازديدكنندگان آسيب‌ ببيند مي‌شد.

 

PICT0036.jpg

 

درياچه‌اي كه در كنار اين محوطه تاريخي قرار گرفته همچنان جوشان مي‌باشد، اطراف اين درياچه حصاري با توري‌هاي فلزي كشيده شده؟! در حالي محوطه عاري از هرگونه ديوار حفاظتي براي مانع شدن از ورود افراد ناآگاه و يا حيوانات مي‌باشد، اين درياچه نيز داراي آب رسوبي مي‌باشد.

 

PICT0053.jpg

 

روستاي مخروبه‌اي نيز در كنار اين محوطة تاريخي قرار دارد و نيز باغهاي خشك شده كه باز هم ناشي از عدم توجه مسئولين به حفظ روستاهاي تاريخي ايران در كنار چنين محوطه‌هايي مي‌باشد، در صورتي كه اين روستا مي‌توانست با تجهيز شدن به انواع خدمات رفاهي و خدماتي بستري مناسب براي بازديدكنندگان ايراني و خارجي را فراهم آورد در حال حاضر مخروبه مي‌باشد.

معبد خورهه را با تمام آنچه كه يادآور گذشته بود و تأسف بسيار از آنچه كه مرمت غلط و مديريت 100% اشتباه بود ترك كرديم تا براي صرف ناهار به شهر محلات برويم، ناهار را در سرچشمة محلات بوديم.

 

PICT0063.jpg

 

ساعت 3:15 از سرچشمة محلات به سمت روستاي آتشكوه حركت كرديم. آتشكدة آتشكوه در كنار روستاي آتشكوه قرار دارد، هرچند كه روستاي تاريخي و منحصربفرد آتشكوه در حال تخريب شدن است ولي آتشكده تا حدودي مرمت شده كه اين امر مانع از تخريب بيشتر اين محل شده است. آتشكده از نوع دوم آتشكده‌هاست، يعني علاوه بر چهارتاقي مركزي يك فضاي ورودي و پيش‌ورودي را دارد كه نيايش‌كنندگان از محل براي اداي مراسم مذهبي خود استفاده مي‌كردند.

 

PICT0079.jpg

 

PICT0080.jpg

 

قلعه‌اي در روستاي تاريخي آتشكوه قرار دارد كه متأسفانه مورد بي‌مهري مسئولين قرار گرفته و كاملاً تخريب شده است و در حال حاظر از فضاهاي دروني و قابل استفادة آن براي نگهداري دام استفاده مي‌شود.

 

PICT0089.jpg

 

پيرمردي كه ما در آنجا با او آشنا شديم و صحبتي كوتاه با وي داشتيم، از بي‌توجهي مسئولين گله‌مند بود، وي از اينكه دامداري و كشاورزي نمي‌تواند كفاف هزينه‌هاي زندگي آنان را دهد نگران بود، او از اينكه فرزندان وي براي زندگي به شهر رفته بودند و دولت هيچ اعتباري براي گسترش دامداري و كشاورزي به فرزندانش نداده بود شكايت مي‌كرد. براي روستاي خود، زادگاه خود، نگران بود، او اشك‌آلود و با حزني كه كه كاملاً مي‌توانست نگراني او را نشان دهد گفت كه بعد از ما اينجا چه مي‌شود، نگران آينده روستاي خود بود، اي كاش همة ما نسبت به بقاي آنچه داريم و در آن هستيم چنين نگران بودبم، اي كاش فقط يكي از مسئولين مي‌توانست احساسات دروني اين دنياديدة آتشكوهي را درك كند، اي كاش چنين بي‌كفايتي كه تاريخ چند هزارسالة اين روستا را رو به زوال و نابودي مي‌ساخت برچيده شود. ولي متأسفانه ما هرآنچه داريم براحتي هرچه تمام از دست مي‌دهيم. كجايند آنان كه دم از تاريخ و هويت و مليت مي‌زنند، كجايند آنان كه نام ايران را براي خود افتخار مي‌دانند.

 

PICT0095.jpg

 

پس از بازديد از اين مكان تاريخي و زماني كه آفتاب نيز كم‌كم خود را از نظرها دور مي‌كرد ما هم به سمت آغاز سفر حركت كرديم.

 

PICT0081.jpg

 

در ساعت 7:30 الي 8:20 نيز در مجتمع رفاهي توريستي مهتاب در 30 كيلومتري جادة قم ـ تهران پس از پذيرايي و صرف عصرانه به سمت تهران حركت كرديم.

/ 2 نظر / 4 بازدید
سيامک نصيحتی

سلام دوست عزيزم ممنونم برای تمامی مطالبی که از ما نقل کردی در وبلاگت اين تور محلات رو موسسه ما برگزار کرده با همکاری انجمن قوی مهرازی البته در برنامه ای که داريم قراره تورهای کاملاْ تخصصی با حضور اساتيد برجسته ايران برگزار کنيم حقيقتش اومدم هم ازت تشکر کنم برای اطلاع رسانی و هم تغييرات جديد در سايت رو به اطلاعت برسونم وبلاگ جديد که برات آدرسشو گذاشتم به صورت یک پرتاله که به تمامی وبلاگهام متصل میکنه کاربرها رو

سیامک نصیحتی

راستی لينکتم کردم دوست دارم با هم بيشتر در ارتباط باشيم