نخست : <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

کوتاه از جغرافیای الوند شته کوه الوند

 

رشته کوه الوند که در جهت شمال غربی تا جنوب شرقی شهر همدان را احاطه کرده وسعتی در حدود 1300 کیلومتر مربع دارد و از شمال به جنوب به ارتفاع و پهنای قله ها افزوده می شود و بیشتر قله های مرتفع آن بر روی خط الرأس مرکزی به طول تقریبی 70 کیلومتر واقع شده اند که در یک سوی آن در شمال غربی قله آلا باماغ (2997متر) و در منتها الیه جنوب شرقی آن قله کلاه قاضی (3125 متر) دیده میشود.

قله های الوند(3428متر) تا یخچال (3580متر) که بلند ترین قله های این رشته کوه هستند ، از شهر کاملاً مشخص هستند.

        

 

یخچال دائمی در این رشته کوه وجود ندارد و فقط در سالهای پر بارش برف تا شهریور ماه در اطراف قلة یخچال باقی می ماند.غرب این رشنه کوه پر آب تر و سرد تر از شرق آن می با شد.

 

در این رشته کوه بر خلاف دیگر کوههای زاگرس که در آنها سرابهای بسیار وجود دارد ، از سراب خبری نیست.ساخت درونی زمین مانع به وجود آمدن سرابها شده و باعث پیدایش چشمه های پراکنده ی بسیاری گردیده است و میتوان گفت از این نظر تقریباً شبیه کوهها ی البرز مرکزی است و شاید از این لحاظ بتوان الوند را جزء کوههای منفرد مرکزی فلات ایران محسوب نمود و نه از کوههای گرانکوه زاگرس، هم از لحاظ زمین شناسی منطقه و پوشش گیاهی و هم وجود چشمه های فراوان در زاگرس.

 

چشمه خسرو در اطراف قله یخچال و چشمه بهشت آب و حوض نبی از جمله چشمه هایی هستند که در ارتفاع بالا قرار دارند.

 

پوشش گیاهی اصلی آن گون می باشد. اما گلهای فصلی آن زیباست . در بهار هر جا که برفها ذوب می شوند نخست گل یخ می روید و پس از آن لاله ها از خاک بیرون می زنند.در اطراف چشمه ها و چمن زارها گلهای زرد ،بنفش و ... لاله ، آلاله، سوسن ، پونه ، توتیا ، گزنه ، ریواس، موسیر ، کنگر ، شیرین بیان و ... یافت می شود.

 

دشت ها و چمنزارهای بزرگی که در ارتفاعات قرار دارند هر یک نامی دارند، مانند: میدان میشان ، تخت نادر، تخت رستم، تخت کوچک ، تخت صنم بر ، چرخ فلک و...

 

قوچ و میش و بز کوهی امروز بسیار کمیاب است ،اما هنوز در منطقه وجود دارد. گرگ و خرگوش و روباه و شغال نیز یافت میشود.زمانی در دامنه غربی آن آهو نیز وجود داشته است که امروزه اثری از این حیوان دیده نمی شود. عقاب سیاه و دال از پرندگان نادری است که در این منطقه هست. کبک و سمور و عقاب دشت نیز وجود دارد.

 

جمعیت عشایری از ایلات ترکاشوند ، جمیر ، یارم تاقلو و بنفشه سالانه از ایلام و کرمانشاه و لرستان و استان مرکزی از اوایل خرداد  تا اوایل شهریور در این ناحیه به سر می برند و صرفاً به دامداری می پردازند .تنها گروهی از تیره رحمتی ایل ترکاشوند در مناطق اسد آباد و کنگاور و تویسرکان و حوالی کوه خان گرمز به کشت محدود میپردازند.

 

نوشته شده توسط پروين رمضانی

 

قله ها به ابر نزديک ترند.

ابرها نمادی يرای انديشه وتفکرند.

رفتن به قله ها ، تو را به انديشه ها متصل می کند .

از پستی ها که عبور کنی ، به بلندای انديشه می رسی.

¤ نوشته شده در ساعت 23:1 توسط رضا

پنجشنبه ۲/۴/۸۴ دامــــــاش (محل رويش گل سوسن چلچراغ)

 

سوسن چلچراغ يك گونه با ارزش با شهرت ملی و جهانی است و شايد به همين دليل است كه تنها گل ثبت شده در فهرست اثار ملی به شمار ميرود.اين گل اولين بار در سال ۱۳۵۴ توسط گياه شناسی بنام لدر بوری در منطقه رودبار استان گيلان مورد شناسايی قرار گرفت.اين گونه نادر كه به دليل متعلق بودن به دوران چهارم زمين شناسی به لحاظ ژنتيك بسيار مورد توجه است و تا آن زمان تصور می شد تنها در محدوده كوچكی در لنگران جمهوری آذربايجان يافت می شود توسط لدر بوری وجودش در ايران به ثبت رسيد و بعد از آن روستای داماش از توابع بخش عمارلو رودبار كانون توجه ملی و جهانی شد. قريه داماش در ۴۴و۳۶ عرض شمالی و ۴۸و۴۹ طول شرقی در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دريا واقع شده و برای رسيدن به اين محل بعد از كمربندی قزوين به سمت گردنه كوهين به طرف لوشان از جاده اصلی خارج شويد بعد از طی مسافت ۴۰ كيلومتر به جيرنده ميرسيد. بعد از جيرنده آرام آرام وارد ابرها ميشويد و بعد از طی مسافت ۷ كيلومتر به داماش ميرسيد دهكده ای كوچك و با صفا در ميان دشتی سبز.

 با تشكر از فرامرز نصيری برای ارسال عكسهای برنامه

¤ نوشته شده در ساعت 10:8 توسط محسن

 

/ 4 نظر / 7 بازدید
mohsen

آقا منم ببر کوه خدا خيرت بده

nazanin mehra

من عاشق طبيعت ایران هستم. هميشه ميام اينجا

علی ترکاشوند

واقعا جالب بود خوشم اومد مرسی

کیانوش سلیمانی

من عاشق طبیعت هستم ازتون تشکر میکنم