قرقيزستان <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سرزميني باكوه هاي آسماني

 

يخچالهاي (( ااينلچك )) و درياچه (( مرتباخر)) كه از شگفتي هاي طبيعت در سطح دنيا است ، همچنين كوه هاي پامير وآق سوو كه مورد علاقه بسياري از كوهنوردان سراسر دنيا است  .

 

 

قرقيزستان كشوري در احاطه عظيم ترين كوههاست و از امكانات زيادي براي توسعه گردشگري داخلي وبين المللي و جاذبه هاي بزرگ جهانگردي برخودار است . قرقيزستان با مساحتي نزديك به  198 هزار و 500كيلومتر مربع در قلب آسياي مركزي قرار دارد . اين كشور داراي آب و هواي بري است فصل تابستان درحالي كه در دشت هاي ، هوا معمولا خشك و آفتابي است هواي مناطق كوهستاني باراني است بطور معمول آسمان تا ماه دسامبر ( آذر ) صاف و آفتابي است . قله پوبدا 7439 متر ، لنين 7134 متر و خان تنگري 7010متر كه ازجذابترين قلل كوهستاني دنيا هستند در قلمرو قرقيزستان قرار دارند . زيبايي و عظمت اين كوهها حيرت انگيز است چنانكه تحسين مشهورترين و دنيا ديده ترين كوهنوردان جهان را برمي انگيزد.

يخچال ((اينلچك و درياچه (( مرتباخر)) كه از شگفتي هاي طبيعت در سطح دنيا است همچنين كوهها ي پامير و آق سوو كه مورد علاقه بسياري از كوهنوردان سراسر دنياست . از ديگر جاذبه هاي جهانگردي قرقيزستان است قابل ذكر است كه مسير جاده ابريشم از ميان سرزمين قرقيزستان مي گذرد در قسمت هاي جنوبي قرقيزستان جنگل هاي منحصر به فرد گردو ، ارسلان باب با قدمت بيش از 3ميليون واقع شده است . مساحت اين باغ بهشتي 230هكتار است كه درخت هاي گردو، سيب ، به ، پسته ، بادام نزديك به 60هكتار آن را اشغال كرده است .در سرزمين كوه هاي آسماني ، بيش از 2هزار درياچه وجود دارد مرورايد تيان شان لقب درياچه اسيق كول است كه به زبان قرقيزي درياچه گرم است در زمستان تا 4 درجه سانتيگراد بالاي صفر مي رسد منطقه اسيق كول داراي پلازهاي شني بسيار زيبا و بديع است ، آب درياچه بسيار زلال و بطور كلي منطقه مذكور از منابع طبيعي فراوان برخودار است . اين محل با آميزه يي آز آب و هواي كوهستاني و مديترانه يي ، به عنوان منطقه كورورت با امكانات عالي درماني از گل معدني محسوب مي شود .

اين سرزمين كه در مسير جاده ابرايشم واقع شده آثار تاريخي ، فرهنگي (( سليمان توو)) مجتمع تاريخي (( بورانه )) آرامگاه (( ازگن )) كاروانسراي(( تاش رباط متعلق به قرن 11 ميلادي ، تصاوير نقش هاي سنگي محله سايمالوتاش ، آرامگاه ماناس اشاره كرد.

شهر اوش كه امروزه به عنوان يكي از باستاني ترين شهرهاي آسياي مركزي محسوب مي شود ، درگذشته نيز يكي از مراكز تجاري فرهنگي مسير جاده ابرايشم بوده است . بابر ، سردار بزرگ و بنيانگذار سلسه مغولي در هند و مولف كتاب تاريخي با برنامه ، مدتي كه حاكم اوش بوده است . اكنون  نيز حجره وي در كوه مقدس سليمان توو همچنان باقي مانده است ، بازار گردشگري قرقيزستان امروزه طيف وسيعي برنامه هاي متنوع گردشگري تا صعود به بالاترين قلل كوه هاي پامير و تپه شان را عرضه مي كند .

اكثر مسافراني كه براي نخستين بار وارد منطقه اسيق كول مي شوند ابتدا با درياچه زيبا و با شكوه اسيق كول كه در ارتفاعات بلند كوهستاني واقع شده روبرو مي شوند ، بيشتر مراكز درماني ، استراحتگاه ها ، هتل ها و مهمانخانه ها در ساحل شمالي درياچه اسيق كول متمركز شده است .

ممكن است بعضي از جهانگردان كه از قول ديگران درباره وسعت و شكوه اعجاب انگيز اسيق كول و انعكاس قلل برف گير رشته كوه هاي بزرگ تيان شان بر سطح هموار زمردي  رنگ درياچه قصه ها شنيده باشند ، هنگام ورودشان به ساحل غربي درياچه اندكي احساس پشيماني كنند ، زيرا در اولين نگاه از ساحل غربي درياچه ، وسعت باشكوه آن و كوه هاي بزرگ اطراف آن بخوبي هويدا نيست .

جلگه غربي موسوم به باليقچي وسعت چنداني ندارد و سال مقابل آن به وضوح ديه نمي شود ، تنها قسمت شرقي درياچه است كه كرانه هاي آن با خط افقي آسمان در آميخته است  .

درياچه اسيق كول از جمله درياچه هاي كوهستاني جهان است كه در ارتفاع بيش از 1200 متر قراردارد اين درياچه از نظر عمق و حجم اولين درياچه جهان است و طولي با وسعت 183 و عرض 60 كيلومتر دارا است .

آب درياچه خواص درماني دارد و تعداد زيادي از گردشكران براي گل درماني و پيشگيري از امراض مختلف به اين درياچه مي آيند . يك روايت قرقيزي مي گويد، كه اگر يك هفته در اسيق كول استراحت و شنا كني ، بعد از آن تا يك سال مبتلا به هيچ كسالتي نخواهي شد . 

 تهيه كننده : الهه تقيه

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

  bam5.jpg?box=Sent&MsgId=725_11156_1623_1078_144863_0_6503_188461_3225846336&bodyPart=2&filename=bam5.jpg&tnef=&YY=47333&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b&Idx=0

 

/ 0 نظر / 12 بازدید