یوش و بلده

هفته گذشته به بلده رفته بودم ییلاقی از توابع نور. منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا با قدمتی طولانی.

 

بلده در پنجاه کیلومتری از جاده هزار واقع شده اما از جاده کندوان هم راه داره. بگذارین از اول توضیح بدم.

 

 برای رفتن به بلده میتونید از دوراه به اون برسین : یکی هراز یکی ، هم کندوان . اگر از هراز برید حدودا" سی کیلومتر مونده به آمل ، سمت چپ به یک دو راهی میرسین به نام دوآب که با پلی آهنی و بزرگ شروع میشه با چند تا تابلوی مختلف که یکی از اونها فاصله تا روستای یوش رو نشون میده . جاده آن آسفالته و کوهستانی است و به طور خاص دارای آداب رانندگی مخصوص به خود هست . یکی از این آداب اینه که  چون مسیر کم تردده ، رانندگان محلی عادت دارن از وسط جاده حرکت کنن !

در ابتدای مسیر، کارخانه استخراج سنگ نمیدونم چی وجود داره که کامیونها حتی توی شب هم در رفت و آمدن. جاده پر پیچ و خم و به غیر از اوایل جاده، از علائم راهنمایی و خط کشی خبری نیست . باید با احتیاط کامل و سرعت کم رانندگی کنین تا بتونین به سلامت به بلده برسین ...

تا بلده همش سربالایی است و برای یک تازه وارد یکساعتی طول میکشه تا به بلده برسه اما اگر محلی باشه نیم ساعت!؟

 

 

در بین راه یک پل خشتی قدیمی وجود داره که قسمتهاییش بازسازی شده (عکس بالا ) چند تایی روستا در بین راه هست و چند تایی هم با جاده ای فرعی به اون وصل میشه، مثل تاکر و ولاشد و دویلاد و زردکمر.با خوانواری کم که عده ای هم برای گذروندن تابستون از تهران و مازندران به اوجا میان .

خود بلده حالت مرکزیت داره و از همه مهمتره . بانک و پاسگاه و بیمارستان و حتی دو تا اتوبوس ( ترمینال شرق ) برای تهران و مینی بوس برای آمل داره.

 

نمونه ای از خونه های قدیمی

 

تا چند سال پیش که زیاد هم دور نیست بافت خانه های بلده و کوچه های آن کاملا" روستایی و گلی بوده خونه هایی به رنگ کاهگل و پشت بومهایی که هر سال با بوم غلطون اونو برای زمستون و برف آماده میکردن و به غیر از جاده اصلی که از وسط روستا میگذشته و ماشین رو بوده تمام مسیرهای ده به حالت کوچه باغی و تنگ و خاکی بوده ، ولی با آمدن زلزله ای که خرابی خاصی هم به بار نداشته به بهانه مرمت خانه ها از دولت وام گرفتن و جای اون خونه های گلی قدیمی خونه های سیمانی و سقف شیربانی درست کردن تا دیگه مثل سابق مجبور به برف پارو کردن سقفها نباشن... این راحتی ها به قیمت از ریخت افتادن یک روستای ییلاقی شده که بناهای سیمانی و بلوکی جای خونه های با صفای گلی رو گرفته و چیزی که اونو زشت کرده قرار گرفتن یک خانه دوطبقه آپارتمانی است در کنار یک خونه گلی قدیمی. واین روند همچنان هم ادامه داره . از اونجایی که من از قدیم با بافت اون آشنا بودم و بافت قدیمی اونرو دیدم و حتی توش زندگی کردم ،قبول این تغییرات برام سخته ... دیگه از اون ردیف مغازه های قدیمی که کرکره اونها چند تا تخته بود و قفل اونها قفلهای قدیمی دست ساز، خبری نیست و این آخر جنایته...

بگذریم دلم گرفت...چند تا عکس از بلده و اطراف اون...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حالامیرسیم به یوش...

 

خانه نیما - یوش

 

در فاصله شش کیلومتری از بلده روستای یوش قرار داره که زادگاه نیما یوشیج است، پدر شعر نو . برای رفتن به اونجا بعد از گذشتن از بلده به سمت غرب ،به روستای یوش میرسین و خونه نیما داخل روستا قرار داره .خونه ای بزرگ و اربابی که جدیدا" اداره میراث تغییرات اساسی در اون داده . وقتی وارد خونه میشی دیگه از اون بنای چوبی و آلاچیق مانند سر قبر نیما خبری نیست و سه تا قبر در کمال سادگی در کف حیات قرار دارن . قبر اول متعلق به مرحوم طاهباز است که تحقیقات و جمع آوری آثار نیما رو انجام داده ،قبر وسطی خود نیماست و قبر آخری متعلق به خواهر نیماست.

 

 

آسمان آبی خانه نیما

 

 

کمی به نمای خانه دست کشیدن و اونو تمییز کردن و اونطوری که مسئول اونجا میگفت قراره که خونه نیما رو به موزه تبدیل کنن . چند تا عکس هم از نیما و خانواده اون و موارد مربوط به اون دیده میشه که %1 ج�لبه.

 

گوشه ای از سقف و اورسی و دیوار... خانه نیما

 

 

شومینه ای و عکسی از نیما...

 

 

مردم این منطقه خیلی غیرتی و حساسن و توصیه میکنم بدون اجازه از کسی عکس یا فیلم نگیرین چون ممکنه عواقب بدی برای شما داشته باشه.

 

نمای بیرونی خانه نیما

 

اگر همین جاده رو به سمت غرب ادامه بدین ،با عبور از چند تا روستا و کیف کردن از منظره، به دوراهی پل زنگوله، در جاده کندوان میرسین که کسایی که به قله آزاد کوه رفته باشن میدونن چی میگم .

راستی یک قلعه هم در خود بلده وجود داره که به بنام قلعه پولاد مشهوره ولی مثل بقیه آثار باستانی ما بجز چند تا دیوار خراب از اون چیزی باقی نمونده و به علت حفاری های مجاز و غیر مجاز تمام قلعه چاله چاله است و تازه نمیتونی به راحتی از اون بازدید کنی چون ممکنه به جرم گنج یابی دستگیرت کنن. فقط نقل قولها و داستانهای شفاهی از تاریخچه اون باقی مونده که اونهم به زودی از یادها خواهد رفت...

 

از بلده جاده ای هست که به شمال وصل میشه ،به علمده . مسیری است که به تنهایی برنامه زیبایی است در قسمتی از راه نرسیده به گردنه سیو سنگ (سنگ سیاه ) جایی وجود داره که اگر بایستی و خوب گوش کنی بخاطر وجود سکوت بی حدش می تونی صدای نفسهاتو بشنوی ،با منظره ای از روستای بلده در کف دره . میتونم سکوت اونجارو با سکوت در تالار ته غار مقایسه کنم . من اسمشو گذاشتم پیچ سکوت. میگین نه... خودتون برید به حرف من میرسین .

بعد از گردنه کم کم مسیر سراشیبی شروع میشه و شما ارتفاع کم میکنین . به روستا هایی میرسین که اسمهای قشنگی هم دارن مثل هلی پشته و به  لت به سر خنه میرسین ( خونه هایی که سقف اونها فقط با تیکه هایی از چوب که به شکل تخته های تقریبا" با اندازه پنجاه در پانزده سانتی بریده شده اند، اونهم بدون هیچ پیچ و میخی رو هم قرار گرفتن ) و از مه هم باید بگذرین . هرچه پایین تر برید سرسبزی شمال رو می بینین و در نزدیکیهای علمده که جاده از حالت کوهستانی خودش خارج میشه کافه ها و دکه ها و رستورانها شروع میشن که آماده پذیرایی از شمان. در اینجا جاده کدیر به اون وصل میشه .همون جاده ای که در ادامه برنامه کندلوس و کجور و کدیر از اون سر در آورده بودیم . این جاده در امتداد مسیر مال روی قدیمی است که برای رفتن به ییلاقات بلده از شمال به آن استفاده می کردن . در گذشته برای رسیدن به بلده از نور یا همون سولده سابق ،میبایست با قاطر و اسب سه روز این مسیر رو می رفتن و کل تابستون وحتی اوایل پاییز رو اونجا می موندن و برای برگشت همین مسیر رو طی می کردن . از جاهایی که شب رو می موندن آب پری  که آبشاری هم داشت بود که الان کاملا"خشک شده .  خوش به حالشون...

این رو هم اضافه کنم که روستای بلده توی دره واقع شده که از وسط این دره رودخونه ای رد میشه که روستا رو از زمینهای کشاورزی که اغلب باغ میوه مثل سیب و گلابی و گیلاس است و زمینهایی هم که برای علوفه زمستون دامه و زیر کشت شبدر و یونجه هست و به نام یورو معروف است ،جدا میکنه . اگر توی روستا باشی منظره ای که می بینی زمینهای یورو است و اگر در یورو بایستی نمایی از روستا رو می بینی .

تا دلتون هم بخواد توی این منطقه امامزاده وجود داره .

این مختصری بود از بلده و اطراف اون .

امیدوارم وقتی رفتین و اونجا رو دیدین به حرفها و تعریفهای من می رسین و بهم دستت درد نکنه میگین.

 

 

/ 0 نظر / 235 بازدید