هرمزگان سرزمینی با تنوع جاذبه های زیستی و توریستی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

استان هرمزگان با جنگل های حرا و غروب زیبای خورشید در سواحل ماسه ای و صخره ای، جزایر 14 گانه و بنادر تجاری، سرزمین تنوع جاذبه های طبیعی و توریستی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران استان هرمزگان با وسعت 68 هزار و 8/475 کیلومتر مربع در جنوب ایران مابین مختصات جغرافیایی 25 درجه و 23 دقیقه تا 28 درجه و 57 دقییقه عرض شمالی و 52 درجه و 41 دقیقه تا 59 درجه و 15 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان؛ از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان؛ از جنوب شرقی با استان سیستان و بلوچستان و از غرب با استان های فارس و بوشهر همسایه است. تنگه هرمز یکی از حساس ترین و حیاتی ترین گذرگاه آبی عصر حاضر در قلمرو سیاسی این استان قرار دارد. این تنگه هلالی شکل 187 کیلومتر طول دارد. عمق تنگه هرمز به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است؛ به طوری که در نزدیکی جزیره لارک در حدود 36 متر و در ساحل جنوبی نزدیک شبه جزیره مسنام 180 متر است. همچنین 14 جزیره کوچک و بزرگ به نام های ابوموسی، بنی فرور، تنب بزرگ و تنب کوچک ، سیبری، شتور، فرور، کیش، لاوان، قشم، لارک، هرمز، هندورابی و هنگام در محدوده آب های ساحلی این استان قرار دارند. بندرعباس، بندرلنگه، میناب ، رودان، قشم، جاسک، حاجی آباد و ابوموسی از شهرستانهای استان هرمزگان هستند.

 

جغرافیای طبیعی و اقلیم استان

 

بخش عمده ای از مساحت این استان را مناطق کوهستانی در بر گرفته. کوه های این منطقه ادامه رشته کوه های زاگرس اند که به تدریج از شمال شرقی به جنوب شرقی امتداد می یابند. ادامه این رشته همراه با کاهش ارتفاع به تپه ماهورهای آهکی، گچی و شنی منتهی شده و به زمین های پست ساحلی در اطراف تنگه هرمز وسعت بیشتری یافته و شرایط مساعدی برای کشاورزی و صیفی کاری به وجود آورده است.

با توجه به مشخصات اقلیمی و استقرار استان در منطقه فوق حاره ای ، گرمی هوا مهمترین پدیده مشهود اقلیمی آن است. استان هرمزگان از مناطق گرم و خشک ایران است و اقلیم آن تحت تأثیر آب و هوای نیمه بیابانی قرار دارد. هوای نوار ساحلی در تابستان ها، بسیار گرم و مرطوب است و گاهی نیز دمای آن از 52 درجه سانتیگراد تجاوز می کند. دمای متوسط سالانه این منطقه در حدود 27 درجه سانتیگراد است.

از ویژگی های آب و هوایی استان هرمزگان، یک فصل طولانی گرم و یک فصل کوتاه خنک است. فصل گرم همراه با هوای شرجی 9 ماه به درازا می کشد. فصل تابستان از اوایل اسفندماه شروع می شود، هوا رفته رفته رو به گرمی می رود تا اینکه گرما در تیر و مرداد به اوج خود می رسد. فصل خنک آن همراه با خشکی نسبی هوا در حدود 3 ماه طول می کشد. این فصل از اوایل آذرماه شروع می شود و تحت تأثیر توده های هوای خنک غربی قرار می گیرد.

دمای هوای این استان، در سردترین شب های سال به ندرت به صفر درجه می رسد و در روزهای زمستانی، دمای آن معمولاً از 10 درجه سانتیگراد بالای صفر پایین تر نمی آید.

اصولاً آب و هوای این استان همانند آب و هوای نواحی بیابانی است و میزان بارش های جوی آن نیز فوق العاده اندک است.

در این منطقه در حدود 9 ماه از سال، بارندگی مهمی صورت نمی گیرد و قسمت عمده بارندگی آن نیز در یک یا دو نوبت به وقوع می پیوندد. در همان موارد اندک هم، بارندگی آن اغلب مانند باران های بهاری سیل آسا است و خسارات فراوانی به بار می آورد. میزان رطوبت نسبی در سواحل خلیج فارس عمدتاً بالا است و بین 20 تا 100 درصد نوسان دارد.

بادهای سهیلی، شمالی،نشی(نشعی)، غربی، قوس، شرجی، لوار(تش باد) و بحری یا شمال غربی از مهمترین جریان های بادی این منطقه هستند.

/ 2 نظر / 6 بازدید
::. قاصـــــــــــــــــــــــدک .::

سلام ... خوبی ؟؟؟؟ ايووو چه باهال در مورد جاهای توريستی ايران مينويسی ... احتمالا بايد خودت هم توی آژانس مسافرتی کار کنی ... البته فکر کنم .... يا اينکه به ايران شناسی خيلی علاقه داری ... در هر حال خوشحال ميشم پيش منم بيای :)